شکر و برنج ایرانی، صدرنشین افزایش قیمت در دی ماه

[ad_1]

آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می دهد که قیمت انواع برنج، شکر و گوشت در دی ماه امسال در حدود 17 تا 81.8 درصد افزایش یافته است که بیشترین افزایش قیمت مربوط به شکر و دو نوع برنج ایرانی است. بوده است.

به گزارش ایسنا، در بین انواع برنج، گوشت و شکر، بیشترین افزایش قیمت در دی ماه مربوط به شکر است که قیمت آن ۸۱.۸ درصد نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۹ افزایش یافته است. به‌طوری‌که قیمت هر 1000 تومان شکر سفید از حدود 860 تومان در شهریور ماه سال قبل به 15 هزار و 700 تومان در ماه مشابه امسال رسیده است.

مشاهدات میدانی نیز نشان می‌دهد قیمت شکر در بسته‌های ۹۰۰ گرمی در مغازه‌ها به ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان رسیده است. در این رابطه معاونت بازرسی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اوایل به دلیل افزایش قیمت شکر را رو به اتمام بود ذخایر با ارز دولتی وارد کرد و گفت که با توجه به شکر در حال حاضر با آرزوی نیمایی می شود دیگر مشمول ارزیابی شد. قرار دادن تثبیتی نیست.

وضعیت قیمت برنج ایرانی و خارجی

همچنین در یک سال منتهی به دی ماه، بر ایرانی در رتبه دوم افزایش قیمت بین کالاهای اساسی قرار می گیرد، به طوری که قیمت هر گیاه برنج طارم اعلا و درجه هاشمی در دی ماه امسال با ۷۹.۸ و ۷۵.۵ درصد افزایش می یابد. حدود ۳۳ هزار تومان در دی ماه سال قبل، به ۵۷ تا ۶۰ هزار تومان رسیده است.

در ماه‌های ۱۹ جدال بر سر کاهش دوره ممنوعیت فصلی واردات برنج بین دستگاه‌های مختلف و واردکنندگان در جریان بود و شرکت بازرگانی دولتی با اشاره به خشکسالی ۵۰ سال گذشته و آسیب جدی آن به کشت‌های کشاورزی مختلف از جمله برنج، از حدود ۱۸ تا کاهش می‌یابد. درصدی تولید برنج داخلی خبر داده و همین موضوع را عامل افزایش قیمت برنج داخلی عنوان کرده بود. در پایان دوره ممنوعیت فصلی که هر سال از ابتدای مردادماه آغاز و تا آذر ماه ادامه دارد، امسال ممنوعیت زودتر از سالهای قبل، یعنی از اول آذر برداشته شد.

برنج تایلندی ارزان شد

قیمت برنج پاکستانی نیز در همین ماه ۱۷ درصد به ماه مشابه سال قبل افزایش یافته و از حدود ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان به حدود ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان در دی ماه امسال رسیده است. اما قیمت برنج تایلندی با ۱۰.۳ درصد کاهش در این یک سال از حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ به ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده است.

افزایش حدود 45 درصدی قیمت مرغ

قیمت هر گوشت گوشت مرغ تازه نیز در دی ماه با افزایش 45.6 درصدی به نزدیک 30 هزار تومان رسیده است. قیمت این محصول در ماه مشابه سال قبل حدود ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است.

نرخ مصوب مرغ برای مصرف کننده در فروردین امسال ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شد، اما در اوایل آذر با افزایش به ۳۱ هزار تومان تغییر کرد.

گوشت قرمز چقدر گران شد؟

در این میان قیمت هر کیلو گوشت گوساله و گوسفندی با ۴۲.۱ و ۲۱.۵ درصد افزایش در دی امسال به حدود ۱۳۸ و ۱۳۴ هزار تومان رسیده است. قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی و گوساله در ماه مشابه سال ۱۳۹۹ به ترتیب حدود ۹۷ و ۱۱۰ هزار تومان بوده است.

بر این اساس، کمترین کاهش قیمت در دی ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل به برنجی بوده است.

کدام کالاها طی یک ماه گران شدند؟

بررسی قیمت این اقلام اساسی طی یک ماه نیز نشان می‌دهد قیمت همه اقلام یاد شده، به جز برنج تایلندی و گوشت مرغ تازه با کاهش ۱.۳ و ۲.۸ درصدی، در دی ماه امسال نسبت به ماه قبل بین ۱.۶ درصد (۱.۶ درصد) برنج پاکستانی) تا ۱۳.۵ درصد (برنج طارم) افزایش یافته است.

[ad_2]

John Warren

طرفدار پرشور وب. خالق تایید شده مبشر اینترنتی آزاد. برگزارکننده برنده جایزه گیمر. زامبی مادام العمر.

بخش معرفی سایت شرط بندی بازی انفجار
سایت انفجار ایرانی با درگاه مستقیم: یک معجون از هیجان و شانس!
آشنایی با تعمیرات پرینتر
اهمیت و کاربردهای تعمیر دستگاه لیبل زن
خرید عمده تیشرت مردانه: یک پیشنهاد برای افزایش تنوع در لباس‌های مردانه
بازی انفجار: راهی جدید به سرعت ثروتمند شدن
تماس با ما