رمزگشایی از پشت صحنه تصمیم ناگهانی مقتدی صدر

[ad_1]

کارشناسان و افراد وابسته به احزاب و جنبش های مختلف در عراق نظرات متضادی در مورد دلایل تصمیم رهبر فعلی صدر برای تحریم جلسه روز دوشنبه پارلمان برای انتخاب رئیس جمهور جدید عراق دارند. الصدر مرتبط است و برخی از اختلافات بین این جنبش و کردها و سنی ها صحبت می کنند و مشروط به حمایت صدر از تشکیل دولت در حضور چارچوب هماهنگی شیعیان عراق هستند.

به گزارش ایسنا، العربی الجدید در گزارشی درباره تصمیمات اخیر مقتدی صدر، رهبر فراکسیون صدر عراق، مبنی بر تحریم جلسه روز دوشنبه پارلمان برای تعیین رئیس جمهور جدید نوشت: 48 ساعت قبل از آغاز تاریخ تعیین رئیس جمهور از سوی پارلمان عراق مشخص شد جریان صدر در تصمیمی غیرمنتظره از توقف مذاکرات تشکیل دولت و تحریم این نشست خبر داد.

اطلاعات ضد و نقیض در مورد دلایل این تصمیم

اطلاعات ضد و نقیضی درباره دلایل این تصمیم از سوی جناح صدر عراق ارائه شده است. اولین تفسیر از دلایل این تصمیم این است که مقتدی صدر در نتیجه فشار بر احزاب کرد و سنی و عدم حمایت آنها از یکی از احزاب شیعه در مقابل سایر احزاب شیعه و انزوای چارچوب هماهنگی شیعیان عراق، این تصمیم را گرفته است.

برخی دیگر معتقدند صدر قصد دارد انتصاب رئیس جمهور عراق را تا رسیدگی به شکایات از هوشیار زیباری، نامزد حزب دمکرات کردستان عراق برای ریاست جمهوری به تعویق بیاندازد.

اگر فردا (دوشنبه) جلسه ای برای انتخاب رئیس جمهور برگزار نشود، عراق با اولین نقض قانون اساسی خود در بحران سیاسی کنونی مواجه خواهد شد، زیرا فردا آخرین مهلت انتخاب رئیس جمهور جدید پس از 30 روز از اولین جلسه پارلمان جدید است.

در همین حال، یکی از اعضای جناح صدر در عراق به العربی الجدید گفت که فشار زیادی بر احزاب سیاسی و اهل سنت وارد کرده است، به ویژه پس از اظهارات اخیر عمار الحکیم، رهبر فراکسیون حکمت ملی عراق. و دعوت او از احزاب و اهل سنت به عمل. مسئولیت آنها در قبال اختلافات بین احزاب شیعی، آنها را بر آن داشت تا از مقتدی صدر بخواهند که در چارچوب هماهنگی شیعی، نسبت به بحران انعطاف بیشتری داشته باشد.

این منبع گفت: احزاب سنی و کرد در حال حاضر در حال بحث بر سر لزوم توافق و وجود چارچوبی برای هماهنگی شیعیان عراق با دولت صدر در یک دولت هستند و هر گونه اتهامی را که به آنها مبنی بر تقویت یک حزب شیعه بر دیگری در دولت صدر وارد می شود را رد می کنند. بحران فعلی .

عضو فراکسیون صدر ادامه داد: تصمیمات اخیر مقتدی صدر برای تحمیل احزاب سیاسی کرد و اهل سنت در راستای پایبندی به توافقات انجام شده بین آنها اتخاذ شده است.

وی همچنین گفت که تصمیم مقتدی صدر قطعی نیست و ممکن است قبل از جلسه فردا در تصمیم خود تجدید نظر کند، اما این امر مستلزم تضمین احزاب و اهل سنت است که از تشکیل دولت اکثریت ملی حتی بدون حضور و حضور و نیز حمایت خواهند کرد. مشارکت چارچوب هماهنگی شیعیان و همچنین امضای توافقنامه با جناح صدر برای تشکیل فراکسیون اکثریت در مجلس.

تفاوت صدر با کردها و سنی ها

در همین حال، علی الفتلاوی، یکی از اعضای ائتلاف الفتح عراق، گفت: اطلاعات موجود حاکی از آن است که میان مقتدی صدر و حزب دمکرات کردستان عراق و ائتلاف اکثریت ملی (متشکل از ائتلاف های متشکل از ائتلاف) اختلاف وجود دارد. تقدم و تعین) و دلیل این تصمیم مقتدی صدر بوده است.

الفتلاوی افزود: چارچوب هماهنگی به دنبال برقراری ارتباط با جنبش صدر به منظور تکمیل مذاکرات با هدف تشکیل یک جناح بزرگ بین دو طرف و تشکیل یک دولت توافق است که همه احزاب شیعه را گرد هم می آورد و هیچ حزب تأثیرگذاری را در عرصه سیاسی قرار نمی دهد. معادله حاشیه نمی کند.

الفتلاوی همچنین گفت که اصرار مقتدی صدر بر تحریم پارلمان می تواند احزاب کرد و سنی ها را به تشکیل ائتلافی در چارچوب هماهنگی شیعیان برای تشکیل دولت جدید سوق دهد. زیرا روند سیاسی عراق را نمی توان در گروه تصمیم گیری وی قرار داد و حتی ممکن است جلسه پارلمان بدون حضور صدر برگزار شود و رئیس جمهور تعیین شود.

جاسم محمد جعفر، یکی از اعضای ائتلاف دولت قانون نیز معتقد است که تصمیم مقتدی صدر پس از آن اتخاذ شد که احزاب کرد و سنی اصرار داشتند که جنبش صدر را بدون حضور چارچوب هماهنگی شیعی ادامه نخواهند داد. دلیل دیگر این تصمیم این است که سومین تاثیرگذار در مجلس، چارچوب هماهنگی بین شیعیان و متحدانشان است.

تصمیم مقتدی صدر ثابت می کند که حزب او بدون متحد کردن احزاب شیعه قدرت تشکیل دولت اکثریت را ندارد و به همین دلیل است که ما به همسویی مواضع خود و تکمیل مذاکرات با صدر تا زمان حصول توافق قبل از آن ادامه خواهیم داد. مجلس تشکیل می‌شود.» و رئیس جمهور جدید را با توافق تعیین کنید و از ورود عراق به خلاء قانون اساسی جلوگیری کنید.

اما مهدی عبدالکریم، یکی از رهبران حزب دمکرات کردستان عراق، گفت که هیچ تفاوتی بین کردها و صدر وجود ندارد.

وی در این زمینه تصریح کرد: هیچ اختلافی بین ائتلاف سه حزبی (جنبش صدر، حزب دمکرات و ائتلاف حاکم) وجود ندارد. تصمیم مقتدی صدر برای ما غافلگیرکننده بود و دلیل آن را نمی دانیم، اما با او تماس خواهیم گرفت تا دلیل آن را جویا شویم.

[ad_2]

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

بازی انفجار: راهی برای کسب درآمد سریع و ایمن
بازی انفجار: معرفی و توضیحات کامل
کتاب کار ریاضی: تجربه جذابی برای یادگیری
دفتر کار درسی: ابزار ضروری برای موفقیت تحصیلی
Welcome to Real Estate Canada: Exploring the Land of Opportunities
Welcome to the World of House for Sale Canada
تماس با ما