تبعات حضور چینی‌ها برای ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی

[ad_1]

فرارو- سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید درباره استفاده از چین برای تولید مسکن در ایران گفت: ما اعتقاد داریم باید با استفاده از سازندگان داخلی اجرا شود. به مجموعه‌های شرکت‌های ساختمانی نگاه معتبر پیام دادم که “ما فعالیت‌های سازندگان داخلی است” اما نکته مهم این است که باید رقابتی برای کیفیت و فناوری ساخت داشته باشد.

به گزارش فرارو، علیرضا جعفری افزود: در این رابطه باید از فناوری‌های جدید استفاده کنیم. اولویت ما با سازندگان داخلی است، ولی برای دانش و کسب تجربه از انتقال‌های صنعتی‌سازی دنیا با شرکت‌های خارجی از چین و ترکیه مذاکره کرده‌اند که اعلام آمادگی کرده‌اند.

تبعات حضور چینی‌ها و شرکت کوزو ترکیه برای ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی دول حضور چینی ها و ترک ها در بازار مسکن ایران
احمدرضا سرحدی کارشناس بازار مسکن در گفتگو با فرارو با اشاره به حضور چینی‌ها و ترک‌ها برای ساخت واحدهای قانون جهش تولید مسکن در ایران، گفت: در همان ابتدا که رئیس دولت سیزدهم اعلام کرد دولتش تا پایان دوره ۴ میلیون واحد مسکونی می‌سازد، بسیاری از مطالعات در این موضوع را در این موضوع قرار دادند. ساخت چنین واحدهایی به این تعداد وجود ندارد و زیر ساخت‌ها و امکانات لازم در این زمینه فراهم نیست.

وی افزود: صحبت‌هایی که در مورد حضور شرکت‌های چینی در ایران می‌شود موضوعی تنها مربوط به مسکن نیست، از ظواهر امر پیداست که چینی‌ها در ازای واحدهایی که در ایران می‌سازند، پولی از ایران نمی‌شوند، بلکه در مقابل نفت ایران را می‌سازند. می‌برند و نوعی تهاتر در این زمینه وجود دارد، این کار هم جنبه مثبت دارد و هم جنبه منفی، قسمت خوبی است که دولت می‌تواند با توجه به مشکلاتی که در فروش نفت وجود دارد، آن را در مقابل واحدهای مسکونی برای مردم بفروشد. ساخته می‌شود که به امروز کشور نیاز دارد، این در حالی است که مسکن به یک بحران در این کشور تبدیل شده است.

سرحدی اضافه کرد: چراکه به دلیل افزایش قیمت مردم قادر به تهیه مسکن، اما با این 4 میلیون واحد مسکونی دارای سرپناه خواهد شد، اما جنبه منفی این موضوع است که اگر چینی‌ها در ایران خانه بسازند، به صورت سنتی و با استفاده از آن استفاده می‌شود. از مصالح این کارها انجام نمی‌دهند، زیرا آن‌ها به صورت انبوه و صنعتی سازی خانه‌های پیش ساخته را به ایران می‌آورند، در عین حال در کشور کارگاه‌هایی برپا می‌کنند، خانه‌های پیش‌ساخته را سر هم می‌کنند.

این کارشناس بازار مسکن گفت: بنابراین این کار به انتقال دانش و فناوری ختم نمی‌شود و تنها خانه ساخته می‌شود و چین نیز می‌تواند نفت ایران را ارزان‌تر بخرد از سوی دیگر ساخت‌وساز در ایران با حضور چینی‌ها بیکاری در مورد انتظار کارگران و مهندسان ایرانی است. همچنین شرکت‌های پیمانکاری و انبوه‌سازی نیز با توجه به اینکه می‌توانند در این پروژه شرکت کنند، اما به این دلیل که تعداد بسیاری از واحدهای چینی می‌توانند بسازند، شرکت‌های ایرانی می‌رسد و آنها نمی‌توانند در این زمینه در کسب و کار خود رونق کنند.

وی همچنین در مورد حضور شرکت‌های ترکی‌های در ایران بیان کرد: با توجه به سابقه حضور شرکت‌های ترک در ایران و ساخت مسکن مهر بخصوص تجربه شرکت کوزو در پرند، آن‌ها نیز در ایران حضور دارند، زیرا نمی‌توانند از این موضوع کسب کنند. این در حالی است که ترکیه نیز مانند چین خانه‌های پیش ساخته را به صورت صنعتی‌سازی می‌آورد.

سرحدی با اشاره به اینکه شرکت‌های داخلی در زمینه ساخت‌وساز صنعتی ساخت مسکن به هیج عنوان موفق نبود، تصریح کرد: با وجود تبلیغاتی که می‌گیرند، ساخت‌وساز صنعتی مسکن در ایران پروژه‌ها شکسته می‌شوند، زیرا اصولاً این کار برای آن انجام می‌شود که اولاً هزینه می‌شود. تمام ساخت مسکن کاهش و دوم سرعت ساخت بالا رود، اما شرکت‌های خصوصی‌سازی و همچنین شرکت‌های بزرگ خصوصی که در زمینه صنعتی‌سازی مدعی هستند، نه تنها این را رعایت نمی‌کنند بلکه ساخت مسکن را بسیار گران‌تر از شیوه سنتی ساخت مسکن با استفاده از مصالح است. ساختمانی انجام می‌دهند، بنابراین ما به هیچ عنوان این ظرفیت را نداریم که بخواهیم صنعتی سازی مسکن را انجام دهیم.

وی اذعان داشت: همچنین در تمامی سخنان مسئول وزارت راه و شهرسازی در مورد حضور سازندگان ایرانی در طرح قانون جهش تولید مسکن به هیچ عنوان در مورد ساخت مسکن داخلی به صورت صنعتی صحبتی نشده است، چرا که این کار در کشور وجود ندارد، همچنین آخرین فناوری ساخت مسکن که در ایران وجود دارد مربوط به ساخت شهرک اکباتان در قبل از انقلاب است و بعد از آن به هیچ عنوان فناوری ساخت مسکن مسکن را در کشور تجربه نکرده است، بنابراین خارجی‌ها در طرح مسکن دولت ناپذیر به نظرمی‌رسد.

[ad_2]

Drake Beck

کارشناس سفر. خالق دوستانه نویسنده هیپستر دوست. دانش آموز عمومی.

بخش معرفی سایت شرط بندی بازی انفجار
سایت انفجار ایرانی با درگاه مستقیم: یک معجون از هیجان و شانس!
خرید عمده تیشرت مردانه: یک پیشنهاد برای افزایش تنوع در لباس‌های مردانه
بازی انفجار: راهی جدید به سرعت ثروتمند شدن
رشد برق‌آسای پادکست؛ قدرت جدید جهانِ رسانه رشد برق‌آسای پادکست؛ قدرت جدید جهانِ رسانه
بازی انفجار: همه چیزی که باید بدانید درباره این بازی معروف
تماس با ما