بیم‌وامید برجامی در بورس

[ad_1]

اولین روز از آخرین ماه سال برای بورسی ها با افت ۶/ ۰درصدی شاخص کل سهام پایان یافت. در این میان قرار گرفتن در فضای مذاکرات احیای برجام در دو جبهه ریالی و دلاری پیگیری می شود. بررسی‌ها در کوتاه‌مدت ممکن است کاهش دلاری برای افزایش فروشندگان بورسی باشد، اما در بلندمدت ممکن است ارزیابی شود.

به گزارش دنیای اقتصاد، اولین روز از آخرین ماه سال در حالی اسپری شد که خوش‌بینی به احیای برجام و در نتیجه رسیدن به نتیجه بیشتر از قبل است. از رئیس دولت سیزدهم و وزیر امورخارجه کشور گرفته تا مذاکرات خارجی همه از نزدیک‌بودن توافق هسته‌ای هستند. در همین حال روند نزولی در بازار هم ارز ادامه دارد و دیروز دلار آزاد با حدود 300 تومان کاهش روزانه به قیمت‌هزار و 600 تومان دلار شد. با قوت نتیجه توافق هسته‌ای گرفته شد. در این زمینه دو نگاه وجود دارد؛ روزهای قرمز برای بازار سرمایه پیش بینی می کنند.

نظر گروه دیگر اما متفاوت است. آن‌ها می‌توانند در کوتاه‌مدت سهام برخی از شرکت‌هایی را که از دلار تأثیر می‌گیرند، ریزش داشته باشد، اما در کل به نفع بورس خواهد بود و با احیای برجام، سهام در میان‌مدت و بلندمدت منتفع خواهد شد.

احسان رضاپور، یکی از این کارشناسان است که معتقد است قیمت دلار برای کوتاهمدت کاهشی خواهد بود اما بعد از فروکشکردن هیجانات ناشی از برجام به دلیل شرایطی که بر اقتصاد کشور حاکم است، به سطوح تعادلی بازخواهد گشت. او می‌تواند مشخص کند که توافق بر بازار سهام مثبت است و حتی شرکت‌هایی که مستقیماً دلار قرار می‌گیرند، با توجه به محدودیت‌ها، منتفع می‌شوند و وضعیت سودآوری آنها نیز بهبود می‌یابند.

مشروح گفت‌وگوی «دنیای‌اقتصاد» با این کارشناس بازار سهام را در ادامه بخوانید:

در روزهای متوالی، توافق‌های هسته‌ای و احیای برجام از گذشته به گوش می‌رسد. امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه کشور هم دو شب قبل از نزدیک بودن به توافق و پیش‌بینی در روزهای آینده برجام احیا می‌شود، از این رو در همین روزها به تحلیل و پیش‌بینی وضعیت بازارهای مالی پرداخته می‌شود. برای وضعیت بازار سرمایه هم پیش‌بینی‌های موجود می‌شود. برخی از توافق‌نامه‌های معقدند، دو اثر کوتاه و بلندمدت بر بورس دارد و در کل بعد از توافق وضعیت بازار سرمایه بهبود پیدا می‌کند. ارزیابی شما چیست؟ بعد از احیای برجام چه سرنوشتی در انتظار بورس است؟

مواردی که در صورت اشاره به تصمیم‌گیری به نتیجه می‌رسند و توافق می‌شود از دو بازار سرمایه را بررسی و تحلیل کرد. توافق وجود دارد یک اثر کوتاه‌مدت بر بازار سهام و یک اثر بلندمدت است. بلندمدت توافق وجود دارد بر بورس مثبت است. اثر کوتاه به موقعیت‌های هیجانی که اتفاق می‌افتد، شاید به بازارهای مختلف تحمیل کند اتفاق می‌افتد و طبیعتا بازارها را تحت تأثیر اخبار و حاشیه‌های خودش قرار می‌دهد. به‌واسطه انتظاراتی که این اخبار ایجاد می‌کند، بازارها با تأثیرات هیجانی می‌شوند. این ممکن است در بازار بخواهد بیشتر پیدا کند و به‌تبع آن بازار طلا و مسکن و بورس را هم تحت‌تأثیر خود قرار دهد.

از آنجایی که در ماه‌های اخیر بازار سرمایه با ریزش روبه‌رو بوده است و شاخص‌های کل بورس افت‌‌‌‌‌‌های زیادی را تجربه کرده‌اند، آیا عواقب ناشی از توافق هسته‌ای می‌تواند منجر به کاهش سرمایه برای کوتاه‌مدت کاهش و افزایش حجم عرضه در بازار شود؟

به‌طور کوتاه‌مدت این است که افزایش فروش افزایش می‌یابد. هر چه دولت برای مدیریت بازار بخواهد بخواهد، به نظر می‌رسد انتظارات افزایش در فضای عمومی فروکش با فروکش کردن آن ممکن است افزایش یابد از سمت سرمایه‌گذاری که نگاه کوتاهی داشته باشد، خواهد بود. این عرضه‌هاست که با انجام این کار، ممکن است بازار ارز با کاهش قیمت همراه باشد. همچنین بازارهای دیگر از جمله طلا هم هرکدام به میزان نقدینگی یا گردشی است که ممکن است گیرنده های تاثیر را تحت فشار قرار دهند. طبیعتا بازاری مثل بازار طلا که واپستگی لحظه ای به قیمت ارز امکان پذیر است سریعاً می شود بازارهایی مانند مسکن که اثری از بازار آرزو می کند، ممکن است به شکل دیگری واکنش نشان دهد و اثر قیمت ارز در آن پیدا شود. افت مقطعی قیمت دلار باعث رکود آن شود. در بازار سرمایه هم به تناسب شرکت‌ها در صنایع مختلف ممکن است باعث افزایش فشار فروش در صندوق‌هایی شود که به ارز وابستگی بیشتری داشته باشند، می‌شوند. صندوق های طلا ممکن است افزایش یابد. همچنین شرکت‌هایی که ماهیت‌ها و آرزوها ممکن است تا حدی فشار فروش را تجربه کنند و افت مقطعی از آنها را در بازار داشته باشند.

اما طی ماه های اخیر به هفته پایانی منتهی به بهمن ماه می رسد که خبر توافق هسته ای جدی باشد و احتمالا احیای برجام می شود، افزایش عرضه می شود و به زودی می توان نتیجه داد!

در دهه سوم بهمن‌ماه به واسطه خوش‌بینی که به‌وجود آمد، بخشی از سهم‌های تأثیرپذیر از توافق بود، در بازار سرمایه، قیمتی را تجربه کردند، در واقع پیشواز این اتفاق افتاد و بخشی از این انتظار کاهش یافت. به نظر می‌رسد بعد از اعلام توافق وجود دارد. به واسطه پیشخورشدن اثرات و ریزشهایی زیادی که بازار در 18ماه اخیر داشته، انتظار ریزش شدید در بازار سرمایه وجود ندارد، ولی بعد از فروکش کردن هیجانات (که بهنظر میرسد طی چند هفته این اتفاق بیفتد) و بعد از اعلام توافق و مشخص شدن حدود نوسانی بازارهای جدید بازارها از بازارهای سرمایه با شرایط منطقی خود بازگردند، در واقع وقتی فعالان کشور بازارهای بازار را شناسایی کنند، بازارهای مالی رفته اند راه خود را پیدا کنند و به شرایط منطقی خود بازگردند.

از نظر اقتصادی نیز پیش‌بینی می‌شود که قیمت‌ها در طولانی‌مدت کاهش دهند و دوباره رشد کنند، می‌شوند.

با شرایط اقتصادی که کشور با آن مواجه است، شرایط نقدینگی، تورم و محدودیت‌هایی که حتی با احیای برجام هم در فضای اقتصادی کشور وجود خواهد داشت، این انتظار وجود دارد که در مقطع زمانی بین‌مدت و افزایش قیمت افزایش یابد، اما نه. شدید اما تا سطح منطقی و مقایسه ای را تجربه کنیم. شاید بتوان قیمت ارز را برای سال‌آینده در محدوده کمتر از ۲۳ هزار تومان متصور کرد. با توجه به اینکه ۲۳ هزار تومانی نزدیک به دلار نیمایی است و به نظر می‌رسد قیمت متوسط ​​آن در سال‌آینده از این پایین‌تر نباشد، در نتیجه اثر گشایش‌هایی که در اثر برجام بر صنایع ما پیش می‌آید، بهتر خواهد بود. دسترسی شرکت‌های مثل بازشدن به بازارهای بین‌المللی که می‌تواند منجر به افزایش تناژ فروش شود، یا کاهش محدودیت‌های بنگاه‌های اقتصادی که می‌توانند در محصولات فروختن خود به نرخ‌های متعارف نزدیک و بدون دادن تخفیف‌ها کمک کنند. همچنین شرکت‌ها در سال‌های گذشته به دلیل محدودیت‌ها و تحریم‌هایی که وجود دارد، هزینه‌های بزرگ‌هایی را برای حمل و نقل و انتقال منابع خود متحمل می‌کنند. این هزینه‌های زیاد به آنها می‌رسند تا منابعی از فروش محصولاتشان در بازارهای بین‌المللی دسترسی پیدا کنند. به نظر می رسد با توافق برجام هزینه های نقل و انتقال هزینه های انتقال و انتقال منابع مالی برای آنها با افزایش همراه باشد، بنابراین این عوامل در کنار آنها امکان اجرای طرح های توسعه و بهبود ماشین آلات و دسترسی به فناوری های جدید را دارند. باشد.

آیا این در چه بازه‌ای زمانی مشاهده می‌کنید و آیا می‌توانید در کوتاه‌مدت بعد از پساتوافق منتظر این مکان در بازار باشید؟

این در کوتاه‌مدت دیده نمی‌شود و ممکن است چند ماهی برای مشاهده این زمان تعیین شود. در توافق قبلی، برجام بعد از ۶ ماه در بازار سرمایه‌گذاری شد، به این دلیل که توافق حاصل شود، می‌تواند منجر به تأثیرات متفاوتی به انعقاد قراردادها یا اصلاح ساختارهای مالی یا کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمدها شود. از سوی دیگر با توجه به اینکه چه چیزی در بازار در مدت زمان گذشته و بدبینی که بر بازار حاکم است، بازار سختگیرانه با رفتار می‌شود و نیاز به زمان دارد که به آن اعتماد کنید، نتیجتا باید چند ماهی را برای دیدن علائم بهبود در بازار سرمایه انجام دهید. زمان سپری کنیم که احتمالا به فصل مجامع نزدیک میشویم و این باعث میشود که تقریبا انتظار داشته باشیم با نزدیکشدن به فصل مجامع شاهد بهبود وضعیت بازار باشیم.

با این شرایط سهامدار «پسیو» یعنی سهامداری که با دید بلندمدت، نه نوسان‌گیری به بازار سرمایه نگاه می‌کند، بهتر است سرمایه‌گذاری کنید و بخرید چه گروه‌هایی را در دستور کار خود قرار دهید؟ به عبارت دیگر مشخصات صنعت خوب برای خرید در روزهای پیش رو با فرض احیای برجام چیست؟

با توجه به مقطع زمانی که در آن وجود دارد، با ورود به سال‌جدید سهام شرکت‌هایی که باید مدنظر قرار گیرند که از محل تغییرات انرژی انرژی، تغییرات سیاست‌های مختلف در فروش محصولات یا تامین‌کننده‌های مواد غذایی و بسته‌بندی به مسائل نیاز به شرایط باثبات‌ها و پایداری برای آنها باشد. .

در کنار اینها، شرکت‌هایی که طرح‌های توسعه‌ای داشته باشند در مجامع خود تقسیم سودهای جذابی برای سرمایه‌گذاری به همراه دارند. شرکت‌هایی با این ویژگی‌ها احتمالاً در این مقطع و در ماه‌های آینده شانس عملکرد بهتری در بازار سرمایه دارند و به‌تبع آن‌ها می‌آیند، این دسته از نمادها بیشتر مورد استقبال بازار و سهامداران قرار خواهند گرفت.

نکته‌ای که در اینجا باید به آن اشاره کرد و مسئله مهم است، قیمت‌های جهانی است چرا که در برخی از حوزه‌های بازارهای جهانی افزایش می‌یابد که در یک سال گذشته تجربه تجربه شده و برخی از آن‌ها افزایش قیمت‌ها را افزایش می‌دهند. واقعی را بر درآمدهای آنها نشان دهند، بنابراین اگر قیمت جهانی افت کند باید این باشد که وضعیت سودآوری این دست از شرکت‌ها به‌مخاطره بیفتد.

این شرکت‌ها به دلیل سیاست‌گذاری قیمت‌ دستوری به قدر کافی نمی‌توانند از افزایش نرخ‌های جهانی بهره ببرند و در عین حال هم قیمت‌های جهانی را کاهش دهند، بنابراین، سهامداران باید به روند حاکمان بر بازار کالاها توجه داشته باشند و روی محصولاتی که شاید ممکن است. ادامه ثبات یا افزایش قیمت آنها وجود دارد که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و به کالاهایی که با رشدهای پرشتابی همراه بودند و احتمال اصلاح در آن محصولات باید دقت بیشتری داشته باشند.

علاوه بر این وضعیت بازار نفت و انرژی به‌نظر می‌رسد به شرایط فعلی کلی اقتصاد کشور باشد. این موضوع ممکن است با توجه به نظرات بازارهای مختلف، سرمایه‌گذاری را تحت تاثیر قرار دهد، زیرا نیاز به خرید انواع خرید یا خرید از طریق بازار سرمایه خواهد داشت و در نتیجه می‌تواند نرخ سود و وضعیت بازار سرمایه را افزایش دهد.

[ad_2]

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

سایت dancebet: جایگاه جدید پیش‌بینی در دنیای رقص
بازی انفجار: راهی برای کسب درآمد سریع و ایمن
بازی انفجار: معرفی و توضیحات کامل
کتاب کار ریاضی: تجربه جذابی برای یادگیری
دفتر کار درسی: ابزار ضروری برای موفقیت تحصیلی
Welcome to Real Estate Canada: Exploring the Land of Opportunities
تماس با ما