با افزایش قیمت نفت، کشورها برای آزادسازی ذخایر اضطراری عجله دارند.

[ad_1]

تصویریک کارخانه تصفیه نفت در میدان نفتی یاراکتا، متعلق به شرکت نفت ایرکوتسک در روسیه.  روسیه حدود 10 درصد نفت جهان را تامین می کند.
اعتبار…واسیلی فدوسنکو/ رویترز

با افزایش قیمت نفت تیاو شدیدترین جهش یک روزه از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در هفته گذشته، بیش از دوجین کشور در روز سه شنبه توافق کردند تا 60 میلیون بشکه نفت از ذخایر اضطراری خود را آزاد کنند، با هدف ارسال “پیام قوی” مبنی بر اینکه “هیچ کمبودی وجود نخواهد داشت. نتیجه تهاجم روسیه به اوکراین است.

اما اعلامیه آژانس بین المللی انرژی با استقبال تجار نفتی مواجه شد. قیمت‌ها همچنان بالا می‌رفت و در یک نقطه به بالای 107 دلار رسید.

دیوید فایف، اقتصاددان ارشد آرگوس مدیا، یک شرکت تحقیقاتی انرژی، گفت: “بازار بسیار نگران است.”

جنگ خشونت آمیز فزاینده روسیه علیه اوکراین، که بیش از نیم میلیون نفر از ساکنان آن را مجبور به فرار کرد، باعث نوسانات شدید در بازارهای انرژی شده است، تا حدی به این دلیل که روسیه 10 درصد نفت جهان و بیش از یک سوم گاز طبیعی اتحادیه اروپا را تامین می کند. تحریم‌های اقتصادی قدرتمند کشورهای غربی در واکنش به درگیری‌ها باعث افزایش ارزش روبل شده است و این نگرانی‌ها را برانگیخته است که روسیه ممکن است با محدود کردن یا قطع منابع انرژی خود مقابله به مثل کند یا اینکه تحریم‌ها ممکن است خریداران را بترساند.

قیمت بنزین در ایالات متحده پس از حمله به آمریکا افزایش یافته است و به 3.619 دلار رسیده است که تقریباً یک دلار بیشتر از سال گذشته است و نگرانی های سیاسی میان دوره ای را برای رئیس جمهور بایدن افزایش داده است. و مجموعه ای از اعلامیه های یکشنبه و دوشنبه توسط غول های نفتی غربی مانند بریتیش پترولیوم و شل که هر دو گفته بودند روسیه را ترک خواهند کرد، ممکن است بر نگرانی ها در مورد صادرات نفت روسیه افزوده باشد.

برای معامله‌گرانی که روز سه‌شنبه قیمت نفت را پیشنهاد می‌کردند، حجم عرضه – 60 میلیون بشکه نفت که در 30 روز تقسیم می‌شود، حدود 2 درصد از مصرف روزانه را تشکیل می‌دهد – به اندازه کافی بلندپروازانه نبود. دو میلیون بشکه در روز تنها حدود یک چهارم صادرات روسیه است.

این تصمیم در یک کنفرانس تلفنی اضطراری وزرای انرژی به ریاست جنیفر گرانهولم، وزیر انرژی ایالات متحده اتخاذ شد. آژانس بین المللی انرژی که ماموریت آن شامل هماهنگی آزادسازی اضطراری ذخایر است، گفت که این آزادسازی چهارمین مورد در تاریخ 48 ساله آن است.

اما برخی از تحلیلگران می گویند که انتشار اگر به خوبی اجرا شود، ممکن است همچنان مورد توجه قرار گیرد.

ریچارد برنز، رئیس ژئوپلیتیک در Energy Aspects، یک شرکت تحقیقاتی، گفت: «این یک حجم معنادار است.

به گفته وی، سوال کلیدی این است که آیا آنچه به نظر می رسد کاهش رشد صادرات نفت روسیه در روزهای اخیر است، نشان دهنده احتیاط اولیه از سوی خریدارانی است که از تحریم ها نگران شده اند یا چیزی پایدارتر. آقای برنز گفت که تولیدکنندگان روسی تخفیف های زیادی برای نفت خام خود ارائه می دهند، اما خریداران کمی پیدا می کنند، زیرا پالایشگاه ها، حمل و نقل ها، بیمه ها و بانک ها اکنون می ترسند از طریق معامله با روسیه با تحریم ها مواجه شوند.

تحریم ها طوری طراحی شده اند که امکان ادامه خرید انرژی را فراهم کند. اما آقای فایف گفت که مجموعه‌ای از مجازات‌ها برای شرکت‌هایی که با روسیه تجارت می‌کنند به این معنی است که “محدودیت ضمنی صادرات انرژی به خارج از روسیه وجود دارد، حتی اگر صریح نباشد.”

طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی، روسیه به طور معمول در مجموع 7.85 میلیون بشکه در روز صادر می کند. این آژانس گفت که حدود 60 درصد از این جریان ها به اروپا و 20 درصد به چین می رود.

آژانس انرژی که 31 عضو دارد، از مشخص کردن اینکه کدام کشورها چه مقدار نفت را در آزادسازی مشارکت خواهند داشت، خودداری کرد، اما فرض بر این است که ایالات متحده سهم بزرگی خواهد داشت.

انتشار قبلی که توسط واشنگتن در نوامبر هماهنگ شده بود، تأثیر پایداری بر بازار نداشت. یک مشکل – برای آن عرضه و این یکی – این است که نفت اضافی از ذخایر می آید، نه افزایش تولید، و بنابراین افزایش در ذخایر در نهایت ممکن است تمام شود.

تحلیلگران گلدمن ساکس در یادداشت تحقیقاتی اخیر خود گفتند که اختلالات در عرضه روسیه می تواند به افزایش قیمت نفت تا 120 دلار در هر بشکه منجر شود. ممکن است برای دستیابی به “تخریب تقاضا” کافی برای مطابقت با عرضه های کاهش یافته، به قیمت های بالا نیاز باشد.

الکس بوث، رئیس تحقیقات Kpler که کشتیرانی را ردیابی می کند، گفت: تاکنون بارگیری تانکرهای نفت و گاز طبیعی مایع از روسیه به طور عادی ادامه دارد. این محموله ها اما احتمالاً قبل از تهاجم و اعلام تحریم های بسیاری از کشورها ترتیب داده شده بود که خریداران، فرستنده ها و بانک ها را ترسانده بود.

فراتر از اقدام آژانس در روز سه‌شنبه، کمک‌های بالقوه دیگری می‌تواند از سوی سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش باشد که انتظار می‌رود روز چهارشنبه برای بحث در مورد بازارهای نفت تشکیل جلسه دهند. تاکنون نشانه‌های کمی وجود دارد که نشان دهد این گروه مایل به انجام بیش از توافق برای ادامه عرضه معمول 400 هزار بشکه در روز در ماه آوریل است.

عربستان سعودی، رهبر مشترک این گروه موسوم به اوپک پلاس، با مقامات دولت بایدن در مورد بازارهای نفت صحبت کرده است، اما به نظر می رسد هنوز توافقی حاصل نشده است. گفتگوها احتمالاً پیچیده خواهد بود زیرا روسیه رهبر مشترک اوپک پلاس است.

و مشخص نیست که آیا در این نشست حمایت کافی برای افزایش تولید بیش از 400000 بشکه در روز وجود خواهد داشت یا خیر. امارات متحده عربی، که به همراه سعودی‌ها می‌تواند منبعی برای تامین نفت اضافی باشد، اخیرا از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در محکومیت حمله روسیه به اوکراین خودداری کرد. هلیما کرافت، تحلیلگر در RBC Capital Markets، یک بانک سرمایه گذاری، در یادداشتی به مشتریان نوشت که این تصمیم «بر عدم تمایل احتمالی» برخی کشورها برای تقویت تولید در این زمان تاکید می کند.

[ad_2]

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

سایت dancebet: جایگاه جدید پیش‌بینی در دنیای رقص
بازی انفجار: راهی برای کسب درآمد سریع و ایمن
بازی انفجار: معرفی و توضیحات کامل
کتاب کار ریاضی: تجربه جذابی برای یادگیری
دفتر کار درسی: ابزار ضروری برای موفقیت تحصیلی
Welcome to Real Estate Canada: Exploring the Land of Opportunities
تماس با ما