آمریکا و چین؛ درگیری و همزیستی در حوزه فناوری!

[ad_1]

فرارو- ایالات متحده و چین در یک جنگ تمام عیار بر سر فناوری هستند که تقریباً هر صنعت را در آینده تحت تأثیر قرار خواهد داد. آنچه به عنوان یک مناقشه تجاری در دولت ترامپ آغاز شد، در زمان جو بایدن، رئیس جمهور کنونی، تشدید شد و هیچ پیش‌بینی درباره پایان اوضاع وجود ندارد.

به گزارش فرارو، جنگ فناوری آمریکا و چین در واقع ادامه جنگ تجاری ای بود که آمریکا در سال 2018 علیه این قدرت شرقی به راه انداخت. جنگ تجاری ایالات متحده و چین به جنگ تجاری بین ایالات متحده و جمهوری خلق چین در پی تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده در 6 ژوئیه 2018 برای اعمال تعرفه 34 میلیارد دلاری بر واردات کالاهای چینی و متقابل با چین اطلاق می شود. کالاهای آمریکایی دارد. در همان سال، ایالات متحده مجموعه‌ای از شکایت‌ها را علیه شرکت‌های فناوری چینی تنظیم کرد و آنها را به سرقت ابزارهای امنیت سایبری و نقض تحریم‌های آمریکا متهم کرد. غول های فناوری چینی هوآوی و زد تی ای پس از آن هدف تحریم های آمریکا قرار گرفتند و از فروش قطعات و تجهیزات منع شدند.

اگرچه در قالب یک جنگ تجاری آغاز شد، اما به سرعت ماهیت فناوری به خود گرفت و به سرعت به نبردی برای رهبری در فناوری‌های بزرگی مانند 5G، هوش مصنوعی (AI) و نیمه‌رسانا تبدیل شد. اقدام ایالات متحده علیه صنعت فناوری چین نیز این کشور را به واکنش متقابل برانگیخته است. این کشور به سرعت سرمایه گذاری در فناوری را چند برابر کرد و به دنبال حذف زنجیره تامین خود از بازار ایالات متحده بود. به هر حال ما وارد سال 2022 شده ایم و هنوز اتفاق خاصی برای چین رخ نداده است. هواوی و زد تی ای (که هدف اصلی تحریم های اقتصادی آمریکا بودند) هنوز زنده هستند و هر ساله تجهیزات جدیدی تولید می کنند. هواوی همچنان در حال ساخت گوشی های هوشمند است، در حالی که در آن زمان اکثر کارشناسان معتقد بودند که این گوشی بسیار سریع ناپدید می شود.

Huawei P50 اولین دستاورد سال 2022 است

اکنون در اولین ماه سال 2022 هستیم و هواوی که قرار بود حداقل صنعت موبایل خود را از دست بدهد، با گوشی پرچمدار جدید سری P به بازار بازگشته است. این گوشی پرچمدار البته هنوز آثار تحریم را بر روی خود دارد، زیرا به دلیل ممنوعیت های خرده فروشی که مانع از دسترسی شرکت به قطعات می شود، تنها از فناوری 4G و تراشه اسنپدراگون 888 پشتیبانی می کند. همچنین مانند سایر گوشی های این برند، Huawei P50 به نرم افزار اختصاصی گوگل دسترسی ندارد اما می تواند سیستم عامل اندروید هارمونی را اجرا کند، زیرا تمامی کدهایی که پایه اندروید را می سازند رایگان و باز هستند.

با این حال، Huawei P50 هر چیزی که انتظار دارید را ارائه می دهد، از جمله دوربین های بزرگ و گران قیمت با برند لایکا، همراه با پلتفرم هوش مصنوعی و ML خود هوآوی. اینها دستگاه هایی هستند که فقط در بهترین گوشی های هوشمند اندرویدی می توانید آنها را ببینید و حتی در برخی موارد کاملاً منحصر به فرد هستند. به عنوان مثال، Huawei P50 بهترین دوربین در لیست رسمی تمام گوشی های هوشمند موجود در بازار است.

حضور پررنگ هواوی در بازار گوشی های هوشمند به دلیل محدودیت هایی که ایالات متحده و شرکای تجاری آن بر این شرکت تحمیل کرده اند، شگفت انگیز است. اما باید توجه داشت که این گوشی‌ها هدف تحریم‌های اولیه یا بعدی آمریکا نبودند، بلکه هدف اصلی بازوی پول‌ساز واقعی هوآوی، تجهیزات و فناوری 5G این شرکت بودند.

آمریکا و چین؛  درگیری و همزیستی در حوزه فناوری!

5G و سایر فناوری های هوشمند

هواوی، زد تی ای و همچنین تعداد انگشت شماری از شرکت های کوچکتر چینی تجهیزات 5G با کیفیت و ارزان تولید می کنند. این در مورد تجهیزاتی نیست که شما یا من می توانیم بخریم، بلکه در مورد تجهیزاتی است که شرکت های بزرگ مانند اپراتورهای تلفن همراه و شرکت های مخابراتی می خرند. قبل از تحریم های اولیه، هواوی و زد تی ای تجهیزات کافی در داخل ایالات متحده داشتند، اما در سایر نقاط جهان، این دو شرکت به دلیل قیمت های رقابتی، پیشتاز جهان بودند. با اعمال تحریم ها که البته بسیاری از کشورها آن را همراهی کردند، جایگاه این دو شرکت نیز از دست رفت.

تحریم ها و تحریم های فعلی به دو دلیل ایجاد شد. اولین مورد این است که جامعه اطلاعاتی نگران این است که شرکت هایی که تجهیزات حیاتی تولید می کنند ممکن است به نوعی فناوری یا نرم افزار جاسوسی را پشت محصولات خود قرار دهند. اگرچه این امر هرگز ثابت نشده است، اما باید گفت که واقعاً شدنی است. در واقع، اگر شکی وجود داشته باشد، احتمالاً این ممنوعیت ها باید تصمیم عاقلانه ای باشد، زیرا هیچ کس نمی خواهد تجهیزات حیاتی مانند برق یا آب را به خطر بیندازد.

دلیل دوم اقتصادی است. برای چندین دهه، ایالات متحده پیشرو جهانی در تحقیق و توسعه فناوری و نوآوری بوده است. این وضعیت به آرامی تغییر کرده و توسط چین به چالش کشیده شده است. چین از قدرت دولتی خود، از جمله میلیاردها دلار، در تلاش برای رسیدن و پیشی گرفتن از ایالات متحده از طریق ابتکاری به نام MIC (ساخت چین) 2025 استفاده کرده است. اپیدمی جهانی فعلی همچنین به تنش های بیشتر بین این کشور، با بایدن کمک کرده است. صدور دستورات اجرایی برای رسیدگی به تامین تجهیزات پزشکی و فلزات گرانبها علاوه بر قوانین قبلی در مورد چیپس و باتری.

همچنین نگرانی هایی در مورد استفاده چین از روش های دیگری مانند سرقت IP، مهندسی معکوس و حتی تروریسم مالی تحت حمایت دولت (به دلیل عدم نظارت) برای پیشروی علیه غرب وجود دارد. این ایده‌ها و نگرانی‌های اقتصادی توسط چندین قانونگذار آمریکایی مطرح شده است که واکنش دولت را در پی داشته است. آیا ابتکار MIC 2025 حرکتی واقعی برای سوق دادن بیشتر ایالات متحده به سمت فروپاشی اقتصادی است یا چین از فعالیت های جاسوسی صنعتی علیه شرکت های آمریکایی حمایت می کند؟ واقعیت این است که هیچ مدرک محکمی برای این موضوع وجود ندارد، اما بسیاری در دولت آمریکا این را باور دارند.

در عمل، پیامدهای قابل توجهی برای مصرف کنندگان آمریکایی نداشته است. اگرچه این ممنوعیت ها منجر به کمبود تراشه در بازار جهانی و به دنبال آن تاخیر در عرضه برخی گوشی ها یا برخی خودروها شده است، اما اقتصاد ایالات متحده هنوز سقوط نکرده است. سایر اختلالات حتی کمتر برای مصرف کنندگان قابل توجه است، زیرا شرکت هایی که از استفاده از تجهیزات هوآوی منع شده اند اکنون همان تجهیزات را خودشان با کمک دولت می سازند، اگرچه افزایش قیمت را نمی توان فراموش کرد.

این جنگ به کجا ختم می شود؟

بر اساس آمار فروش جهانی، ایالات متحده در آستانه پیروزی در این جنگ است، اما این داده ها ممکن است گمراه کننده باشند. اگر این نگرانی وجود داشته باشد که شرکت‌هایی مانند هواوی چیزی بیش از تأسیسات تولیدی تحت حمایت دولت نیستند، تا زمانی که اختلال جهانی هدف واقعی باشد، کسب سود واقعاً مهم نخواهد بود. چین بزرگترین بازار واحد برای تقریباً همه چیز در جهان است. این کشور دارای بیشترین جمعیت مصرف کننده است که بیشترین نیاز را دارد (و می خواهد). در واقع، این حوزه کلیدی است که در دهه‌های پس از جنگ جهانی دوم، رونق تولید را برای ایالات متحده به ارمغان آورد. نه فقط تکنولوژی، بلکه چیزهای پیش پا افتاده و ضروری مانند چوب و فولاد.

جنگ تجاری کنونی ممکن است بتواند با تلاش برای انکار فناوری مورد نیاز برای رشد و نوسازی، این صنایع را به آرامی نابود کند. دولت آمریکا بر این باور است که برای رشد داخلی باید جلوی رشد را در کشورهای متخاصم گرفت. از سوی دیگر، چین یک بازیگر باتجربه است. دولت در هر شرکت بزرگی در داخل مرزهای خود سرمایه گذاری می کند، خواه مرتبط با فناوری باشد یا نباشد. بودجه و حمایت برای تقویت رشد اقتصادی سال به سال در حال افزایش است، به ویژه اکنون که با دشمنی اقتصادی روبرو است که نشان داده دیگر نمی خواهد دوستی داشته باشد. شما واقعاً نمی توانید در اینجا نه ایالات متحده و نه چین را مقصر بدانید، زیرا هر دو دولت به دنبال منافع خود و بهترین منافع شهروندان خود هستند.

با این حال، کارشناسان هشدار می دهند که چنین محدودیت هایی تنها “پرده آهنی دیجیتال” بین غرب و چین را تشدید می کند. علاوه بر این، کارشناسان می گویند جهان به دو اکوسیستم فناوری رقابتی و فراگیر تقسیم می شود که هر کدام دارای اینترنت، سخت افزار، ارتباطات و پلتفرم های خاص خود هستند. ادامه چنین جنگی قطعاً تلفاتی را برای هر دو طرف به همراه خواهد داشت و همچنین هزینه های هنگفتی را برای سایر نقاط جهان به همراه خواهد داشت. به نظر می رسد دو قدرت نیز از هزینه های بیشتر این جنگ در قبال منافع آن که گاه از حل و فصل مناقشات جدی صحبت می کند آگاه هستند.

منبع: androidcentral

نوشته مصطفی جرفی فرارو

[ad_2]

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

سایت dancebet: جایگاه جدید پیش‌بینی در دنیای رقص
بازی انفجار: راهی برای کسب درآمد سریع و ایمن
بازی انفجار: معرفی و توضیحات کامل
کتاب کار ریاضی: تجربه جذابی برای یادگیری
دفتر کار درسی: ابزار ضروری برای موفقیت تحصیلی
Welcome to Real Estate Canada: Exploring the Land of Opportunities
تماس با ما